Ако имате котка (а и да нямате) вероятно ѝ завиждате, защото прекарва голяма част от деня си в сън, докато вие работите, оцелявате и… я обслужвате. Днес разказваме повече за съня на котките с надеждата да се доближим до обетованата им земя.
Колко спят котките?
Средното количество сън на котките за денонощие е между 12 и 18 часа. Но около 40% от котките спят редовно по повече от 18 часа. С напредването на възрастта красивите бозайници спят все повече.
Колко дълго спят?
Котките имат полифазен сън. Това означава, че спят по няколко пъти на ден вместо веднъж, като хората. Котешката дрямка е средно 78 минути, но всичко между 50 и 113 минути се счита за здравословен котешки сън.
Сънният цикъл на котките?
Също като хората, котетата имат циркаден ритъм (вътрешен часовник, който определя кога ни се спи и кога – не).
При хората сънният цикъл е дневен. С други думи – предразположени сме да сме будни през деня, а вечер – да спим. Котките обаче са нощни животни. Те имат два пика на активността – един сутрешен, преди изгрев и един вечерен – по време на залеза.
Някои от хипотезите за сънния цикъл на котките е, че той е такъв заради хищническите им инстинкти. Повечето животни, които са плячка за котките (в дивата природа) имат разнообразни сънни цикли. Активността на представителите на семейството им позволява както да плячкосват дневните животни сутрин, когато са още сънени и несигурни, така и да ловуват нощни животни, които пък се събуждат по залез.
Какво се случва, докато спят котките?
Котешкият сън също е разделен на фази и да, те са същите като при хората – най-общо 2 вида – NREM и REM фаза.
Проучванията показват, че котките често изпитват периоди на активност преди да се унесат в NREM сън. В тези начални фази на съня котката спи леко, готова да се събуди мигновено. Този процес се повтаря няколко пъти преди да се стигне до преминаване в REM фаза.
Както при хората, REM фазата се асоциира с бързи движения на очите, под затворените клепачи. Котешките очи се движдат както хоризонтално, така и вертикално (вероятно сте забелязвали тази фаза при вашия домашен любимец). Друга характерна черта за REM сънят е помръдването, потрепването в крайниците. Това се дължи на факта, че както хората, така и котките сънуват по време на REM фазата, но котките често разиграват сънищата си, което води до движения.
Защо котките спят толкова много?
За да оцелеят. Да, точно така – както при хората, така и при котките, сънят е главният възстановител на енергия, помага за консолидирането на паметта и подсилването на имунната система.
Кога да се притеснявате за котката си?
Има множество причини за промените в сънните навици на вашата котка. Ако е била по-активна от обикновено за по-дълъг период, е напълно нормално да има нужда от повече сън. Ако я местите, извън територията, с която е свикнала, промяната в съня също е очаквана.
Ако забележите обаче будуване или преспиване, може би става въпрос за друг здравословен проблем, който трябва да проверите с вашия ветеринар.
Преспиването и летаргията могат да са знак за:
Будуването или намаленият сън могат да са знак за:
Е, надяваме се да разяснихме котешкия сън и макар да не можем да се противопоставим на природата си (макар и мнооого да ни се иска да спим по 12 часа на ден), вече можем чистосърдечно да се радваме на котешкия им живот.